Ak uvažujete nad kúpou staršieho domu, ktorý chcete zrekonštruovať, ste tu správne. V našom blogu sa dočítate ako o rekonštrukcii, tak chybách, ktorým by ste sa mali vyhnúť a veciach, ktoré by ste pred ňou mali zvážiť.
Nie každý je fanúšikom plánovania výstavby novostavby. A niet sa čomu čudovať, výstavbe domu predchádza náročná príprava ako po finančnej, tak byrokratickej stránke. Aj z toho dôvodu si čoraz viac ľudí volí už postavené staršie domy, ktoré si chcú ako vynoviť, tak prispôsobiť svojmu vkusu, aby sa vo svojom domove cítili čo najlepšie. Rekonštrukcia domu však nemusí však vždy byť jednoduchou, rýchlou a lacnou záležitosťou. Viac sa o jej výhodách, nevýhodách a porovnaní s kúpou novostavby sa dočítate nižšie.
CENA REKONŠTRUKCIE JE ČASTOKRÁT 80 % Z CENY NOVOSTAVBY
Áno, naozaj sa suma rekonštrukcie staršieho domu môže vyšplhať až do výšky 80 % ceny nového domu, v ojedinelých prípadoch dokonca aj viac. Tiež je potrebné uvedomiť si, že nový dom zo starého nikdy nevznikne, a to ani po viac ako stotisícovej rekonštrukcii.
„Menili sme strechu a mali sme na múroch nastaviť asi 750 milimetrov. Steny však boli také popraskané, že sa museli zbúrať. Nakoniec sme odhalili, že múry nemali ani základy. Z plánovanej rekonštrukcie sme teda nečakane robili novostavbu,” hovorí CEO spoločnosti A1 Drevostavby Ľudovít Kondrla.
Medzi najväčšie výdavky pri rekonštrukcii starého domu patrí podrezanie starých múrov, prípadne iná alternatíva ochrany domu pred vlhkosťou. Ďalej je zvyčajne potrebné vymeniť okná a dvere, urobiť zateplenie, vnútorné a vonkajšie povrchy, postarať sa o podlahy, stropy, interiérové dvere, strechu, vodoinštaláciu a vykurovanie. Každá z vyššie vymenovaných úprav predstavuje investíciu vo výške desiatok tisíc eur.
Za spomenutie tiež stojí náročná eliminácia tepelných mostov, ktoré starému domu bránia v energetickej efektivite aj po drahej a rozsiahlej rekonštrukcii. Mesačné náklady na energie si tak nedokážete výrazne znížiť ani po zrekonštruovaní staršieho domu bez energetického certifikátu.
Tip pre vás: Výber lokality a pozemku je dôležitejší ako to, čo na pozemku stojí.
Zdroj: pexels.com
Výhody rekonštrukcie:
- Nemusíte riešiť projekt v takom rozsahu, ako pri novostave
- Prípojky sú vybudované
- Banka vám vďaka záložnému právu na novo nadobudnutú nehnuteľnosť ľahšie požičia
- Náklady na rekonštrukciu sa dajú rozdeliť na etapy, zatiaľ môžete dom užívať
Nevýhody rekonštrukcie:
- Nečakane objavené problémy, ktorých riešenia sú často nad rámec rozpočtu
Výhody novostavby:
- Možnosť mať dom podľa vlastných predstáv
- Dlhá doba užívania novostavby bez investícií na rekonštrukciu a opravy
- Môžete si zvoliť vlastnú dispozíciu
- Lepšia energetická trieda, teda nižšie náklady na energie
Nevýhody novostavby:
- Bez možnosti hneď sa nasťahovať
- Veľká byrokracia
- Dlhé čakacie lehoty na úradoch
- Schnutie stavby (v prípade výstavbu drevodomu na schnutie nečakáte)
Tip pre vás: Pozor na úzke a dlhé domy, kde veľkú plochu tvoria chodby a nevyužité priestory. Malá novostavba vyjde menej ako veľká rekonštrukcia. Rovnako pri menšej novostavbe ušetríte mesačne pri nákladoch na energiu stovky eur.
AK REKONŠTRUOVAŤ, TAK BEZ CHÝB
Nechajte to na profesionálov
Na svojpomocnej rekonštrukcii nie je nič zlé. Za nič, čo si viete urobiť sami, nemusíte platiť majstrom, ktorých práca je často drahšia než samotný materiál. Dôležité je však uvedomiť si, že aj svojpomocná rekonštrukcia si vyberá svoju daň – zaplatíte za ňu svojím časom. Každá rekonštrukcia si vyžaduje stovky, často tisíce hodín práce.
Ďalšou často opakovanou chybou je precenenie svojich vlastných zručností a vedomostí. Nie nadarmo sa hovorí, že opakovanie je matkou múdrosti. Skúsený majster vám prácu urobí bez chýb. Ak sa pustíte do svojpomocnej rekonštrukcie, ľahko sa vám môže vytrhnúť spod kontroly a spôsobiť nemalé škody. V konečnom dôsledku sa tak rekonštrukcia môže pretiahnuť či predražiť.
Tip pre vás: Pýtajte sa profesionálov na rady. Ak viete, čo a ako máte robiť a na čo si dať pozor, zvládnete prácu ľahko aj sami.
Vyhnite sa nereálnym predstavám
Kto by netúžil po dokonalom bývaní ako z magazínu? Na fotografie krásne zariadených interiérov sa síce dobre pozerá, no je lepšie pozerať sa na veci reálne. Nie vždy sa nám podarí prerobiť svoje bývanie podľa predstáv. Čo je pekné, nemusí byť praktické alebo vhodné práve pre váš dom. V tomto prípade si nechajte poradiť od interiérového dizajnéra.
Tip pre vás: Interiérový dizajnér vie využiť efektívne každý centimeter štvorcový, vie zlepšiť dispozíciu, poprehadzovať zariaďovacie predmety a navrhnúť svetelné zdroje interiérov. Okrem toho pomôže aj s výberom materiálov v rámci vašich finančných možností. Dizajnovať interiér je však potrebné ešte pred začatím realizácie projektu.
Zdroj: pexels.com
Ak nemáte na kvalitnú rekonštrukciu, radšej ju nerobte
Podcenenie finančnej situácie je častým bodom zlomu, pre ktorý sa prerábka bytu môže odložiť na neskôr alebo znížime nároky na kvalitu materiálu. „Prax ukázala, že ľudia sú optimisti a predpokladajú že ušetria. Častokrát sa však ukázalo, že to nie je celkom tak. Každý úkon, každý materiál, každá doprava a každý meter štvorcový niečo stojí, a to sa všetko spočíta.” hovorí Ľudovít. Nastavte si rozpočet tak, aby ste mali rezervu. Predtým, než sa pustíte do rekonštrukcie, nezabúdajte na prieskum trhu.
Ďalšou často opakovanou chybou je precenenie svojich vlastných zručností a vedomostí. Nie nadarmo sa hovorí, že opakovanie je matkou múdrosti. Skúsený majster vám prácu urobí bez chýb. Ak sa pustíte do svojpomocnej rekonštrukcie, ľahko sa vám môže vytrhnúť spod kontroly a spôsobiť nemalé škody. V konečnom dôsledku sa tak rekonštrukcia môže pretiahnuť či predražiť.
Tip pre vás: Rátajte s objednávkou podlahoviny, obkladov a dlažieb prinajmenšom 8 % nazvyš. Pri všetkom je dôležité zvážiť spôsob a cenu dopravy.
Rekonštrukcia je síce časovo a finančne náročná a často nepredvídateľná, no ak sa na ňu zodpovedne pripravíte, je možným riešením. Môžete si napríklad nechať vytvoriť nezáväzné cenové ponuky za materiál a cenu práce, vďaka čomu si budete vedieť spočítať, koľko vás približne rekonštrukcia bude stáť. Ak s ňou nechcete čakať, no rozpočet nestačí, zvážte, či si rekonštrukciu nerozdelíte na menšie časti.
V neposlednom rade odporúčame, aby ste sa obrnili trpezlivosťou a zmierili sa s dočasným diskomfortom. Ako odmenu získate vaše vysnívané bývanie.