NEVERTE HLÚPOSTIAM: 9 NAJČASTEJŠÍCH MÝTOV O DREVODOMOCH

Drevodomy sa už pár rokov tešia veľkej popularite. A nie je to náhoda! Aj naši odborníci v A1 sa však  stále potýkajú s neopodstatnenými obavami zákazníkov, ktorí nad drevodomom váhajú. 

Obľúbenosť drevostavieb rokmi stále stúpa. Niet sa čomu čudovať, drevodomy majú oproti murovaným domom nespočetne veľa výhod. Ale tým sa povenujeme v ďalšom blogu. V tomto sa na zúbok pozrieme mýtom a obavám, ktoré okolo tém drevostavieb panujú. A vo väčšine prípadov celkom neoprávnene. Presvedčte sa sami. 

1. Drevodom vyzerá ako zrub či chata

To, že sa v koreni slova drevodom nachádza drevo, ešte neznamená, že váš nový dom bude vyzerať aj zvonka ako chata či zrub. Podobne aj názov murovaný či tehlový dom nevyjadruje jeho vonkajší vzhľad, ale skôr vnútorné vlastnosti použitých materiálov, teda v drevenej konštrukcii. Pri stavbe drevodomu sa používa, ako už iste tušíte, drevo, no povrchy stien sú na nerozoznanie od murovaného či tehlového domu. Drevodom má vyhotovené zateplenie a fasádu, ktorú si po dohode s nami budete môcť vybrať podľa svojich predstáv.

2. Pokrútia sa vám steny

Otázku, či váš nový drevodom časom nepodľahne deformácii, počúvame pomerne často. Tak, ako každý dom, aj drevodom si v priebehu rokov vyžaduje svoju starostlivosť. Nemusíte sa však báť, že by sa použité drevo začalo krútiť podobne ako nekvalitné parkety. Používame drevo dostatočne suché nato, aby po zabudovaní vydržalo stovky rokov

3. Drevodom so  sebou nesie vyššie riziko požiaru

Ani toto tvrdenie nie je založené na pravde. Požiarna odolnosť stien spĺňa tie isté normy ako steny z iných materiálov. A ak sa na to pozrieme celkom logicky – požiar nevzniká priamo v konštrukcii domu. Najčastejší vznik rozsiahleho požiaru v dome býva zapríčinený tým, že sa oheň dostane na záclony. Keď sa oheň rozšíri, vzniká riziko vyhorenia bez ohľadu na použité materiály.

Zdroj: pexels.com

4. Drevodom je lacnejší ako murovaný dom

Nie je. Aspoň ten kvalitný nie. Dajte si pozor na ponuky, ktoré vyzerajú príliš dobre. V našej firme si za svojou cenou drevodomov stojíme, pretože nie sme ochotní ubrať z kvality použitých materiálov. Ak staviteľ vyhotoví nápadne dobrú cenovú ponuku, je vysoko pravdepodobné, že dom postaví z nekvalitných materiálov, prípadne zanedbá dôkladnosť stavebných postupov. Inak tomu nie je ani pri murovaných domoch. Cena kvalitne vyhotoveného drevodomu sa preto rovná cene murovaného domu. 

Buďte opatrní aj pri tom, čo cenová ponuka domu zahŕňa. Je neslávne známou praxou, že stavitelia do cenovej ponuky často nezahrnú základovú dosku, alebo ponúkajú iba konštrukciu bez izolácie. Tu je potrebné porovnávať cenu kompletného diela a nielen jeho častí.

5. Drevodom vám zožerie hmyz

Ale kdeže. V našich stavbách používame certifikované a zdravé drevo, ktoré vydrží storočia bez pomoci chémie, takže sa nemusíte báť, že by ho mohol začať po čase rozožierať hmyz. Okrem toho doba výrazne pokročila a už samotné píly si dávajú pozor na to, aby pracovali výlučne so zdravým drevom. 

6. Drevodom plesnivie

Mnoho ľudí sa bojí, že ich drevodom napadne pleseň. Práve naopak! Tu majú drevodomy oproti murovaným stavbám výraznú výhodu – stavba je od začiatku suchá. Nemáme tepelné mosty a studené kúty, kde by bolo riziko vzniku vlhkosti, aj vďaka tomu vieme našim klientom čas odovzdania kľúčov od nového domova výrazne skrátiť. 

7. Drevodomy sú náročnejšie na údržbu

Ale nie sú. Súčasné drevodomy sú často navrhnuté s ohľadom tak, aby si vyžadovali čo najmenej vašej pozornosti. Zdravé drevo odolá ako poveternostným podmienkam, tak hmyzím škodcom, čo znižuje potrebu častej údržby. Zabudované drevo v našich konštrukciach nie je potrebné ošetrovať, takisto drevený väzníkový krov. Ak je však drevo v exteriéri, je pravda, že povrchová úprava jeho životnosť predĺži. Tu však ide predovšetkým o estetické kritérium – teda aby drevo zostalo aj po rokoch pekné.

8. Drevodomy majú nižšiu energetickú účnnosť

To vôbec nie je pravda. Moderné drevodomy sú energeticky efektívnejšie ako domy postavené z iných materiálov.

9. Drevodom mám len na pár rokov bývania

K tomu dodáme asi len toľko, že sa na pravdivosť tohto tvrdenie môžeme spýtať vašich detí a vnúčat, keď v ňom budú vychovávať ďalšie generácie. 

Na čo si dať pozor: V oblasti drevostavieb je mnoho firiem, kde kuchári a ekonómovia sa rozhodli stavať a ignorujú stavebnú fyziku, čo má za následok poškodenie mena drevostavbám všeobecne. Ak však stavbu navrhne projektant ktorý vie, čo robí a má skúsenosti, stavbu zhotoví stavbár, ktorý si vie dať záležať a kladie dôraz na detaily, tak výsledok je násobne lepší ako pri 80 % súčasných drevodomov. 

Máte na nás otázky alebo záujem o kúpu kvalitného drevodomu? Vyplňte náš kontaktný formulár