5 výhod montovaných drevostavieb, ktoré by mal poznať každý

Provizórne príbytky, ktoré nemajú dlhú životnosť betónu ani odolnosť tehly – aj tak si niekedy laická verejnosť predstavuje montované drevostavby. Proti týmto mylným predstavám však svedčí nielen história, ale aj aktuálne trendy. 

Drevo je totiž celosvetovo jedným z najstarších stavebných materiálov, ktorý dnes opäť zažíva boom. Môžu za to nielen nové technológie, ale aj rastúci záujem o životné prostredie a zdravotnú neškodnosť stavieb. 

Poďte sa spolu s nami pozrieť na 5 výhod montovaných drevostavieb, ktoré uľahčia vaše rozhodovanie a potešia i vašu peňaženku.

Rýchlosť výstavby

Na jar ste sa rozhodli, že od jesene by ste chceli bývať už vo vlastnom? Žiadny problém! Montovanú drevostavbu môžete mať hotovú za 3-4 mesiace od zhotovenia základovej platne. A to bez ohľadu na sezónu či nepriaznivé počasie. V porovnaní s murovaným domom, ktorého stavba môže trvať rok i viac, ide o výraznú úsporu času. Tá sa nám môže premietnuť do úspory za prenájom bytu.

Ekonomická výhodnosť

Steny v drevostavbách sú tenšie pri zachovaní normovaného tepelného odporu, a tak v porovnaní s murovanou stavbou získate o 10% väčšiu obytnú plochu na rovnakej ploche základovej platne.

Vďaka použitým materiálom a suchým procesom môžu byť náklady na montáž relatívne nízke. Síce je murovaný dom a drevostavba na podobnej cenovej úrovni, ekonomická výhodnosť pasívnej drevostavby sa však prejaví v čase. V praxi to pocítite na mesačných účtoch za energie.

Ekologický rozmer

Žiaden iný stavebný materiál nie je z hľadiska ekológie tak výhodný ako drevo. Je to surovina, ktorú si „požičiavame z prírody“, no príroda ju dokáže sama efektívne obnoviť.

 

Okrem toho, že drevo má uhlíkovú stopu, jedinečná je aj jeho schopnosť skladovať uhlík. Jeden meter kubický dreva predstavuje až 887 kg CO2 odobratého z atmosféry. To znamená, že každý drevovom je akousi malou uhlíkovou bankou, ktorá prispieva k zníženiu celkového množstva oxidu uhličitého v atmosfére. 

Energetická úspornosť

Chceli by ste, aby vaša domácnosť zostala aj počas tropických horúčav príjemne chladná a v zime v nej bolo na počkanie hrejivo? V tom prípade oceníte výnimočné izolačné vlastnosti drevodomov. Materiály použité v drevostavbách majú nízku tepelnú vodivosť, čo znamená, že v zime nebudete musieť toľko dokurovať a v lete chladiť klimatizáciou. Celková úspora energie v porovnaní s tehlovými či panelovými domami môže byť až dvojtretinová.

Zdravotná neškodnosť stavby

Jediná vec, ktorá sa za peniaze kúpiť nedá, je zdravie. Preto by ste pri investovaní do vášho budúceho domova mali zvážiť aj kvalitu vnútorného prostredia. Stavby navrhujeme a optimalizujeme tak, aby nevznikali tepelné mosty a studené miesta, ktoré by boli rizikom pre vznik plesníktoré môžu spôsobiť alergie a respiračné problévmy. 

Vďaka prirodzenej regulácii vlhkosti a používaniu menej toxických materiálov vo výstavbe, majú drevostavby často lepšiu kvalitu vnútorného vzduchu v porovnaní s tradičnými stavbami. 

Zhrnutie

Montované drevostavby sú ideálnou voľbou pre každého, kto hľadá rýchlu, ekologickú a energeticky efektívnu možnosť bývania. Ich výhody ocenia aj tí, ktorí chcú ušetriť na nákladoch za energie a prispieť k ochrane životného prostredia. Zaujímavým „bonusom“ je veľká flexibilita v dizajne a možnosť úprav alebo rozšírenia v budúcnosti.